Решават за цената на водата на 19 декември

Решават за цената на водата на 19 декември

Окончателното решение дали и с колко ще поскъпне водата в Шумен от началото на следващата година ще бъде взето на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране на 19 декември. Това обяви председателят на регулатора Иван Иванов в края на общественото обсъждане на предложените промени в цените на ВиК услугите в страната.

„Пълен абсурд е при толкова чести аварии, при постоянното спиране на подаването и при лошото качество на водата да се предлага увеличение на цената, която и без това е достатъчно висока“. Това заяви кметът проф. Христо Христов, който се включи онлайн в обсъждането заедно с председателя на Общинския съвет Ася Аспарухова. Те информираха представителите на Комисията, че жителите на областта са направили петиция и подписка, чрез които изразяват недоволството си от предлаганата услуга и от цената ѝ. „Вземете обективно решение, което да удовлетворява гражданите, иначе ние няма да спрем дотук“, каза още проф. Христов, който вече подаде писмена жалба до КЕВР с искане регулаторът да вземе решение за редуциране на цената за периода, в който от РЗИ – Шумен не препоръчваха водата за пиене и готвене заради повишената мътност.

Ивайло Касчиев от регулатора съобщи, че КЕВР нееднократно е предлагал в Закона да бъде включен текст, който да задължава ВиК операторите да намаляват цената, когато качеството не отговаря на изискванията. Органът, който трябва да вземе решение за включването на такава клауза, е Министерството на регионалното развитие и благоустройството, допълни Касчиев.

Той каза още, че при лошо качество гражданите имат право да подадат жалба в съда. „Вече има формирана съдебна практика, дори преди години точно в Шумен съдът взе решение и намали наполовина цената на водата за определен период, въпреки че отклонения е имало само по отношение на мътността, не и на останалите показатели“, каза още Ивайло Касчиев.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов заяви, че социалната поносимост за всеки регион се определя на база данни, получени от Националния статистически институт. Той отново припомни, че КЕВР определя пределни цени на ВиК услугите, като по този начин се ограничават някои искания за още по-високи суми. „ВиК операторите имат право да заложат и по-ниски от пределните цени, това може да стане по решение на управителя на съответното дружество или по настояване на Асоциацията по ВиК“, допълни той. 

lazartodorov.bg banner image