Сезираха прокуратурата и КЕВР за водата на Шумен
Община Шумен е сезирала днес две институции заради водните проблеми от изминалите седмици – както липсата на вода заради аварии и нужда от профилактика след финалното превключване на новоизградения водопровод от язовир „Тича“, така и качеството на водата, която жителите получават. Това обяви кметът проф. Христо Христов.
В сигнала до Окръжната прокуратура е представена цялата ситуация и се отправят три искания: да се направят проверки за наличието на данни за извършени престъпления в процедурата по изграждане на новия водопровод, финансиран по оперативната програма „Околна среда“, и при ремонта на съоръжения, собственост на ВиК – Шумен, и за спазване изискванията на наредбата на министъра на здравеопазването за качеството на питейната вода.
От Комисията за енергийно и водно регулиране се иска за периода, в който от Регионалната здравна инспекция препоръчаха водата от централното водоснабдяване в Шумен и близките населени места да не се ползва за питейно-битови нужди (бел. ред. от 6 до 13 ноември за Шумен и Дибич и до 20 ноември за „Макак“, Белокопитово и Панайот Волов), цената да бъде редуцирана., обясни кметът.
Следващата седмица в Шумен се очаква да дойдат експерти, включени в комисия, свикана от заместник-министъра на регионалното развитие Веселина Терзийска. Специалистите ще са от ведомството и от „Български ВиК холдинг“, ще има също външни експерти и представители на Общината. Те ще обследват ВиК мрежата, за да се уточнят причините, водещи до 83% загуби на вода въпреки мащабните инвестиции през последните години*. Комисията ще провери също има ли неизключени стари водопроводи и засекретени водопроводи за нуждите на Министерството на отбраната, които са с отпаднала необходимост.
„Идеята на заместник-министър Терзийска е на база на анализа да се поиска корекция на бизнес плана на ВиК – Шумен, като финансовият ресурс се насочи към отстраняването на констатираните неизправности“, уточни кметът проф. Христо Христов.
Изпълнителният директор на ВиК холдинга инж. Лозко Лозев, който беше в Шумен преди десет дни и присъства на работната среща по проблемите с водата, е поел ангажимента да се осигури резервна помпа за помпената станция „1300“, за да не се налага толкова често прекъсване на подаването при аварии на старите съоръжения.
Всички въпроси, поставени от шуменци по време на работната среща, са представени на заместник регионалния министър Веселина Терзийска, увери още кметът на Шумен.
Проф. Христо Христов уточни, че управителят на ВиК – Шумен Иван Пушкаров вчера също е имал среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която обаче е била в друг формат. Ръководителят на водното дружество не е присъствал на разговорите, водени от кмета. Градоначалникът каза още, че не е получавал нова информация от Иван Пушкаров за проблемите с водата след срещата на 12 ноември.
* Данните бяха съобщени в телевизионно интервю от служебния екоминистър Петър Димитров. Той коментира, че във водния цикъл на Шумен са инвестирани 93 милиона лева европейски средства, но въпреки това загубите на вода са 85%. На работната среща за водните проблеми в Шумен инж. Лозко Лозев от ВиК холдинга заяви, че посочените 83% загуби се отнасят за цялата област, не за град Шумен.