Жертвите на насилие проговарят все по-често
16-дневна кампания срещу домашното насилие „Никога повече насилие у дома“ започнаха Министерството на вътрешните работи и УНИЦЕФ. Началото се поставя днес, защото на 25 ноември е Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени, каза на среща с ученици от шуменската Профилирана природоматематическа гимназия директорът на Областната дирекция на МВР старши комисар Георги Гендов.
От началото на годината в полицейските управления в Шумен и областта са постъпили 158 сигнала за домашно насилие. В 67 от случаите има пострадали с нанесени телесни повреди. Заканите за убийство са 11. Издадени са 146 заповеди за защита или с 28 повече спрямо същия период на миналата година. 16 са нарушените заповеди
„Зад тези числа стоят страдание и страх, но те ни показват също, че пострадалите са потърсили помощ и такава им е предоставена. Ще напомним и сега, че първото нещо, което трябва да направи всеки при претърпян акт на физическо, сексуално, икономическо или психическо насилие, е да се обади на телефон 112. Полицейските служители са тези, които ще окажат помощ веднага“, каза още старши комисар Гендов.
Осъдените за насилие в региона през тази година са над 30, като шестима от извършителите са с ефективна присъда, отчетоха от Районната прокуратура. Броят е в пъти по-голям от последните няколко години, показват данните.
Сигналите също се увеличават, отчитат специалистите и допъват, че това не говори за нараснал брой случаи на домашно насилие, а за това, че все по-често жертвите решават да не търпят повече.
От началото на 2024 г. в Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен се работи с 39 деца, които са потърпевши от насилие вкъщи или са били свидетели на такова. Подкрепа се оказва и на над 25 родители, повече от половината от които са жертва на домашно насилие.
„За съжаление, много от случаите все още остават скрити. Домашното насилие е комплексен проблем, не е само един вид и не се ограничава само до една обида или до един шамар. Много често за него става известно дълго след появата му и понякога се стига и до фатални последствия“, каза Златка Йорданова от Комплекса.
Пред учениците от горните класове на шуменската гимназия беше прожектиран филм за домашното насилие, направен от Областната дирекция на МВР – Шумен. В него се показва процесът от подаването на сигнала до работата на екипите и разследването, за да може в крайна сметка виновникът да получи наказанието си. Говорят и жертви на домашно насилие.
След прожекцията експертите от полицията, съда, прокуратурата и социалните служби отговаряха на въпроси, поставени от младите хора. Подобни дискусии предстои да бъдат проведени и в други учебни заведения.
Кампанията „Никога повече насилие у дома“ ще приключи на 10 декември, когато е Денят на човешките права.