Над 800 пациенти с инсулт за една година
Златен сертификат за принос в лечението на мозъчните инфаркти за първото тримесечие на 2025 година получи отделението по нервни болести на Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен. Признанието е от инициативата „Angels“ на Европейската организация за инсулт (ESO). Отличието е връчено на началника на отделението д-р Николай Георгиев по време на 24-тия Национален конгрес по неврология.
Наградата е за използването на метода венозна тромболиза, който в МБАЛ – Шумен се прилага от 2009 година. „Това е единственото утвърдено към момента специфично лечение на исхемичните мозъчни инсулти, като то трябва да се извърши до 4 часа и 30 минути от началото на симптомите. Венозната тромболиза е едночасова инфузия на лекарствен препарат. Спазва се строг протокол и пациентите или техните близки подписват информирано съгласие“, обясни дългогодишният ръководител на неврологичното отделение д-р Ивайло Петров, по чиято инициатива методът започва да се прилага и в шуменската болница.
В МБАЛ – Шумен през миналата година са приети 804 пациенти с мозъчен инсулт. В страната годишно се регистрират по около 45 000 случая. Според статистиката за изминалата година с венозна тромболиза в България са лекувани 4,2% от всички случаи на исхемичен мозъчен инсулт. Европейската организация за инсулт препоръчва поне 15% от пациентите да получават тромболитично лечение. По данни на Националната здравноосигурителна каса от 133 болници с неврологични отделения у нас, сключили договор за лечение на мозъчни инсулти, само 62 прилагат лечение с интравенозна тромболиза.
Мисията на „Angels“ е да се увеличи броят на пациентите, лекувани в болници, подготвени за лечение на инсулт.