Кохлеарни импланти дават надежда на пациенти с увреден слух
Девет деца и осем възрастни вече чуват и разбират обкръжаващия ги свят след успешни операции, извършени в Многопрофилната болница за активно лечение в Шмен от екип с оператор д-р Красимир Бозов, началник на отделение „Уши, нос, гърло“. За четири години в отделението са направени 17 кохлеарни имплантации и четири с друг вид активен имплант по костен път, съобщават от лечебното заведение.
„Първата ни имплантация, която беше и първа по рода си в Североизточна България, беше заедно с екип от Института по физиология и патология на слуха във Варшава“, припомня д-р Бозов, който заедно със свой колега е преминал обучение в Полша.
Кохлеарните импланти използват външен източник на енергия, в случая батерия. Поставят се на пациенти с много тежки загуби на слуха – в степен на практическа и пълна глухота – които не могат да бъдат компенсирани с традиционните слухови апарати. По думите на специалиста след интервенцията слухът на пациента се възвръща в много голяма степен, до социално адекватен.
„Имплантът има вътрешна част с елекрод, който се поставя в охлювчето на вътрешното ухо, където предава електрически сигнал, обработен от външната част през процесор, директно върху сетивните клетки. Външната част прилича на слухов апарат“, обяснява д-р Бозов.
Правилната работа на импланта се проверява чрез специален софтуер още на операционната маса. Периодично се проследява възприемането на звук и говор, както и разбираемост на речта. Обикновено след първия месец се правят настройки на импланта, по-късно е възможно да се направят още една или две, но по принцип не се налага неговата подмяна. Най-важният съвет към оперираните пациенти е да спазват изискванията за поддръжка на устройството и при най-малкия проблем да потърсят медицинска помощ.
Операциите по поставяне на кохлеарни импланти са безплатни за здравноосигурените пациенти. Лечението се покрива от Здравната каса.
Със съдействието на ръководството на МБАЛ – Шумен и в помощ на пациентите с поставен имплант от години работи специализиран кабинет за рехабилитация и настройки. „Закупени са висококачествен микроскоп и инструментариум“, уточни д-р Красимир Бозов. Ръководеното от него отделение „Уши, нос, гърло“ е с най-високото трето ниво на компетентност, което е равносилно на клиника.