Защо ще плащаме по-висока такса смет
Какво налага промяна в размера на такса битови отпадъци в община Шумен за 2025 година – това опитаха да обяснят днес представители на кметския екип и на администрацията. Това става близо седмица, след като от управата публикуваха в сайта си проекта на план-сметката за чистота за следващата година и проекта за решение за новите промили на такса смет.
Основните мотиви за повишението са два – растящата минимална работна заплата, която само между тази и следващата година се увеличава с над 16%, и прогнозите за по-голямо количество отпадъци. Това каза главният експерт „Екология“ Живка Атанасова.
По първия показател са направени изчисления спрямо 2011 година – последната, в която е променян размерът на такса смет в община Шумен. За този период минималната работна заплата е нараснала четири пъти. Част от 168-те служители в общинското предприятие „Чистота“ са именно на минимална заплата.
По отношение на отпадъците се очаква общото им количество през следващата година да се увеличи с 2000 тона. До края на октомври в Шумен смесените битови отпадъци са с около 1 тон повече от цялата минала година, което представлява ръст от 10 на сто. Общо за общината повишението е с малко над 500 кг. Това предполага необходимост от повече средства за сметосъбиране и сметоизвозване.
„За първи път в план-сметката са заложени пари за поддръжка на чистотата в обществените територии по селата. Към кметствата има назначени работници поддръжка и всички кметове са подали искане договорите на тези наети да бъдат удължени, което показва, че нужда от тази дейност има“, каза заместник-кметът Даниела Русева.
В момента сметосъбирането и сметоизвозването в малките населени места се извършват от две частни фирми, в бъдеще сред плановете на Община Шумен е дейността да се поеме изцяло от общинското предприятие „Чистота“, допълни кметът проф. Христо Христов.
С част от приходите от по-високата такса смет ще се осигурят повече пари за почистване на дъждоприемните шахти – за тази година в бюджета бяха заделени 30 000 лева, за догодина се планира сумата да е 60 000 лева. Ще се закупят и нови контейнери за смет.
В града изпразването на казаните тип „бобър“ ще продължи да е ежедневно, освен това има и мобилни групи, които реагират на сигнали и при необходимост минават втори път в рамките на едно денонощие. В селата наблюденията показват, че през зимата има по-малко отпадъци, тогава сметта се извозва два или три пъти месечно, в зависимост от големината на населеното място. От май до ноември съдовете се изпразват между два и четири месечно, уточни Живка Атанасова.
Изчисленията на Община Шумен показват, че от следващата година в Шумен повишението на такса смет ще е с максимум 20 лева годишно, а по селата – между 1 лев и 4 лева. Отново ще има възможност за ползване на 5% отстъпка при плащане на пълния размер до пролетта, запазва се и погасяването на две равни вноски – до края на юни и до края на октомври.
Проектът на план-сметката за чистотата и заложеният нов размер на такса битови отпадъци са публикувани в сайта на Община Шумен на 14 ноември, като има един месец за обществено обсъждане. В този период всеки гражданин може да изкаже мнението си или да направи предложения.
След това, на сесията през декември, документът трябва да бъде гласуван от Общинския съвет.