Възстановяват Куршун чешма
Семейството на почетния гражданин на Шумен Фикрет Индже има желание да финансира възстановяването на Куршун чешма, която е паметник на културата от местно значение. Това обяви по време на работна среща в Общината днес (21 март) общественикът Венцислав Венков. Той обясни, че за реализация на тази идея ще са нужни поне две години и около 20 000 лева. Трябва да се изготви проект от архитект с лиценз за работа с паметници на културата, като вече е воден разговор с такъв специалист. Фирмата изпълнител също трябва да притежава лиценз за извършване на дейности по паметник на културата, допълни Венков. Той предложи, а кметът на общината проф. Христо Христов прие следващата седмица да бъде организирана нова работна среща, на която да започнат да се обсъждат конкретните стъпки и ангажименти от страна на администрацията и на инвеститора, за да се отпуши процесът. Идеята на Фикрет Индже е да съдейства за възстановяването на самата чешма и на пространството около нея. Спортният клуб по бокс в Шумен пък е изявил желание да облагороди останалата част от парка, обясни кметът на Шумен.
На работната среща днес, на която беше поставено началото на инициативата „Нов живот за старите чешми“, бяха обсъдени възможностите за възстановяване и на други водоизточници в общината, които към момента не функционират. Проф. Христо Христов увери, че от администрацията работят по чешмата до „Лъвчето“ и там скоро ще има реални резултати. Той припомни също, че със съдействието на администрацията и на ВиК вече е възстановена чешмата до комплекс „Бохеми“ в квартал „Дивдядово“.
Шуменецът Николай Николов запозна кметския екип със състоянието на втората чешма по пътя за Лозево, където има запушен участък от около 20 метра. Според него е нужна подмята на старите керамични тръби и почистване на затлачването. Трасето минава през частни имоти, но по думите на Николов собствениците няма да имат нищо против прокопаване на техния терен, за да се извършат нужните дейности.
Запушване е проблем и с чешмата на завоя по пътя към паметника „Създатели на българската държава“. Там вода тече, но с много малък дебит, обясниха присъстващите.
За възстановяването на Бялата чешма ще се търсят дарители или желаещи да подкрепят инициативата. Там също ще са нужни доста средства и процедурите ще са по-сложни, тъй като отново става дума за паметник на културата с местно значение.
Още вчера Община Шумен обяви, че всеки гражданин, който знаят за стари неработещи чешми, които могат и би било да бъдат възстановени, може да подаде информация на имейл mayor@shumen.bg. Вече са започнали да пристигат предложения, едно от тях е за чешма в село Костена река, каза заместник-кметът по европейски политики, екология и туризъм Даниела Русева. Днес пък предложение беше направено за възстановяване на чешмата по пътя към Ловната хижа, която допреди няколко години е била с голям дебит и добри качества.