Възможна мисия ли е машинното чистене на шахти в Шумен

Възможна мисия ли е машинното чистене на шахти в Шумен

Демонстрация на специализирана техника за почистване на шахти и колектори направиха днес (14 март) в Шумен представители на фирмата, която работи по подмяна на водопровода на улица „Георги Сава Раковски“. Машината е част от парка на частното дружество и няма да се използва за машинно почистване на всички шахти в града. Целта на демонстрацията е да се покаже как при наличието на нужната техника целият процес по обработката на дъждоприемните шахти се скъсява значително, повишава се и качеството на извършената работа, заявиха от Община Шумен.

Единственият ръчен труд е вдигането на капака на шахтата. След това се пуска вода, която да взаимодейства с натрупаната утайка в шахтата, за да може мръсотията да бъде изсмукана в цистерната. Впоследствие натрупаните количества отпадъци от шахтите ще се извозят до пречиствателната станция за отпадни води.

„Смятам, че механичното почистване на шахтите е по-ефективно и качествено, затова закупуването на подобна техника от страна на Общината значително ще подобри извършването на тази дейност“, каза инж. Галин Ганчев от общинското предприятие „Строителство и благоустройство“. Той уточни, че е нужно да се направи пазарно проучване, но машините втора употреба биха стрували минимум между 300 000 и 500 000 лева. Той допълни, че наем на техника не е удачен вариант, тъй като в този случай не може да се реагира навреме при сигнали и извънредни ситуации.

„Ще проучим възможностите и това, което се предлага на пазара, както и възможностите за поддръжка, след което ще изготвим докладна записка до Общинския съвет с искане за съгласие за закупуването на подобна техника“, каза заместник-кметът по строителство инж. Андреан Ваньов.

Това, разбира се, са планове за бъдещето, на този етап почистването на шахтите в града остава ръчно. Този процес се извършва и в момента, тъй като от понеделник (17 март), при добри атмосферни условия, трябва да започне миенето на улиците.

Дъждоприемните шахти в Шумен са около 1500. Всяка година общинското предприятие ги почиства два пъти – пролет и есен. Отзовават се и на сигнали, като е важно да се отбележи, че не всички шахти функционират. 

„Често ни викат за шахти, заринати до решетката с листа, пръст и наноси, но това реално са съоръжения, които не са част от действащата канализационна мрежа – например тези по ИСПА“, каза инж. Галин Ганчев.

lazartodorov.bg banner image