Туризмът в Шумен – преди и след появата на леопарда
Посетителите в Шуменско и нощувките, реализирани от тях, през първите пет месеца на 2025-а се увеличават спрямо същия период на миналата година, но през юни, може би главно заради издирването на едрия хищник на Шуменското плато, е отчетен не малък спад. Това съобщиха днес ресорният заместник-кмет Даниела Русева и директорът на общинското предприятие по туризъм Дияна Йорданова.
От януари до май включително посетителите са се увеличили със 732, а нощувките – с близо 3400, което е ръст от над 9,2%. През миналия месец обаче туристите са намалели с 627. Най-много българи избират да посещават региона, те са реализирали повече от 23 100 нощувки, нощувките на чужденците са над 6200. Преобладават гостите от Турция, следвани от италианци, французи и германци.
За първите шест месеца на годината комплексът „Създатели на българската държава“ е посетен от 20 500 души при около 13 000 за същия период на 2024-та. През юни обаче, заради забраната за достъп до природния парк „Шуменско плато“, броят на организираните туристи, разгледали паметника, е бил двойно по-малък. В бъдеще Община Шумен обмисля да превърне дефекта в ефект и да включи голямата котка в туристическия продукт. Една от идеите е за изработването на тематични сувенири.
Над 120 000 лева са приходите на общинското предприятие по туризъм и атракции за първата половина на годината. Това представлява ръст от 85% спрямо същия период на 2024-та. Отчита се 100% увеличение на приходите от стоки и около 50 на сто от услуги. Повишават се и постъпленията от наеми. Предстои обявяването на търгове за отдаване на две помещения в Летния театър – на сладкарницата на първия етаж и на зала. И за двата обекта вече има заявен интерес.
До края на годината се очаква да заработи системата за онлайн продажба на билети за туристически обекти в Шуменско, а в Информационния център до паметника „Създатели на българската държава“ ще бъде поставени и киоск машина за закупуване на входни пропуски.
От август би трябвало да отвори врати и общинската бонсай градина, която вече е преместена от комплекса „Авшарян“ в Сребровата къща. Предстои в Общинския съвет да бъде внесена докладна за входна такса от 5 лева за разглеждането на миниатюрните дръвчета. Радко Колев, който и до момента се грижеше за над 350-те дръвчета от иглолистни и широколистни видове, ще има работилница, в която може да се запише всеки желаещ да научи повече за изкуството бонсай. Това е единствената на Балканския полуостров общинска градина. В региона има още две, но те са частни, каза Радко Колев.