След края на „Грижа в дома“: проблеми и решения
На 6 януари приключи срокът на проекта „Грижа в дома“ в община Шумен, по който възрастни и самотно живеещи хора получават почасови услуги. В цялата страна този проект се заменя от операцията „Интегрирани здравно-социални услуги“, по която обаче средствата са значително намалени, а това се отразява както на броя ползватели, така и на наетия персонал.
За този проблем сигнализира още през декември кметът на община Смядово Иванка Петрова. Това стана по време на сесия, на която съветниците трябваше да дадат подкрепата си Общината да кандидатства по новия проект. Писмото с насоки от управляващия орган е изпратено до администрациите едва на 20 декември. От него става ясно, че общините могат да започнат работата по новата схема веднага след края на „Грижа в дома“, за да няма прекъсване на услугите.
В Шумен докладната записка за кандидатстването по новия проект е включена в дневния ред на предстоящата на 30 януари общинска сесия и беше разгледана от постоянните комисии към Общинския съвет. По време на разискванията в комисиите ръководителят на проекта „Грижа в дома“ Севелина Колева съобщи, че потребителите в община Шумен намаляват от 324 досега на 136 по новия проект, който е с продължителност до края на 2026 година.
„Макар че спусната ни квота е 136 души, от 7 януари ние осигуряваме почасови грижи за 170 души – винаги досега сме успявали да предоставяме услуги на повече хора от предварително заложените бройки“, уточни Севелина Колева. Тя каза още, че се правят нови оценки на потребителите и онези от тях, които не отговарят на изискванията по новия проект, по възможност се насочват към други социални услуги, които Община Шумен предлага.
Също пред съветниците заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности д-р Светослава Хайнова коментира, че спуснатите от Управляващия орган критерии по проекта „Интегрирани здравно-социални услуги“ са много завишени. Потребителите се оценяват по нови две скали и според събраните точки става ясно дали могат да бъдат включени в новия проект. Тези, които не могат да бъдат обхванати, се насочват към други общински проекти, по които се работи.
Проблем се оказва и намаленото финансиране за екипа. Средства по новия проект има само за 20 души при 60, които са били ангажирани в „Грижа в дома“. Част от почасовите помощници вече са насочени към проекта за социални асистенти, където обаче има друго изискване – наетите да не са във или над пенсионна възраст. На практика само няколко души, навършили годините за пенсиониране, са останали без работа, допълни д-р Хайнова.
В цялата страна по новата схема „Интегрирани здравно-социални услуги“ ще бъдат обхванати 10 000 нуждаещи се – предимно самотни и възрастни. Това е в пъти по-малко от онези близо 32 000 души, които получаваха подкрепа по проекта „Грижа в дома“.
Веднага след встъпването си в длъжност министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов е разпоредил да се проверят всички възможности нуждаещите се от подкрепа да продължат да получават необходимите им социални услуги, като се провеждат и срещи с кметове по този въпрос. Това са заявили от Министерството на труда и социалната политика в отговор до Българското национално радио. От ведомството допълват, че потребителите, които не попаднат в обхвата на новата схема, могат да бъдат насочени и подкрепени от общините с услуги, които се финансират от държавния или общинския бюджет, които се предоставят и мобилно в домовете на хората.
В тази посока работи и Община Шумен, каза заместник-кметът д-р Светослава Хайнова. Обмисля се разкриването на нова социална услуга със средства от местния бюджет. „Водят се разговори, правят се разчети за финансирането и когато имаме яснота, ще представим проекта“, каза още д-р Хайнова, без на този етап да уточнява за каква група потребители ще е услугата и на каква подкрепа ще могат да разчитат те.