Слагат бюст-паметник на княз Александър I в „Кабиюк“
Да бъде направен първият в България бюст-паметник на княз Александър I и той да бъде поставен пред сградата на лятната му резиденция в „Кабиюк“. Това предлага Инициативен комитет, който днес представи идеята си пред Областната комисия „Военни паметници“ в Шумен.
Скулптор ще бъде Бехчет Данаджъ, който вече е изготвил макет на монумента. Идеята е височината на цялата композиция да е 223 см, като излетият от бронз бюст на владетеля ще бъде около 80 см. Князът ще бъде изобразен с лятната си униформа, която е използвал, когато е бил в резиденцията, каза авторът.
Монументът ще бъде поставен в двора на лятната резиденция, където ще бъдат направени някои подобрения – около паметника ще има две алеи и подход за инвалиди. Архитектурното решение, изработено безвъзмездно от архитект Бойка Ангелова, напълно съвпада с идейния проект, казаха още от Инициативния комитет.
Разчетите показват, че за изработката на бюст-паметника ще са нужни около 34 000 лева, за площадката около монумента – 12 000 лева, и още 7000 лева за подхода за хора с увреждания. Общата сума е около 54 000 лева, които ще се набират от дарения. Вече има разкрита банкова сметка, но тя ще бъде обявена официално едва след като проектът получи одобрение от всички възможни институции.
Идеята е паметникът да бъде готов през следващата година, когато се навършват 140 години от Съединението. Откриването е планирано за 30 август – датата, на която князът взема решение за обединението на Княжество България и Източна Румелия.
Комисията по военните паметници в Шумен одобри единодушно идеята за поставянето на паметника, като спорове имаше единствено около надписа. Според Инициативния комитет е редно да се изпише „Княз Александър I Български“, тъй като фамилията му Батенберг е била използвана от опозиционерите. Николай Калев и Красимир Минчев, които са членове на комисията, настояха все пак да се направят още консултации с историци, за да не се стига до конфликти. Възможен вариант е и „Александър I, княз на България“. На допълнително уточнение подлежат и годините в надписа – дали да бъдат датите на раждане и на смърт на управника, или да бъде изписан периодът, в който той е бил български княз.
Членовете на комисията призоваха Община Шумен и Областната управа да се заемат с организирането на медийна кампания, чрез която идеята да добие популярност в цялата страна и така да се подпомогне набирането на средства. За финансиране ще се кандидатства и пред Министерството на отбраната.