Шумен вече има бюджет за 2025 година
С аплодисменти бяха посрещнати резултатите от гласуването на Бюджет 2025 на община Шумен. 24 съветници гласуваха „за“, „против“ се обявиха 2, 9 се въздържаха. Дебатите продължиха около три часа.
Макрорамката на бюджета е 185 738 609 лева, като в нея са включени и преходните остатъци. Приходите с държавен характер са над 121 584 000 лева, а тези с местен характер – над 64 154 000 лева. От имуществени данъци са заложени постъпления от 15 440 000 лева, от такса битови отпадъци – 10 290 000 лева. Повече средства са заложени за почти всички функции, включително образование, култура и спорт. Сред приоритетите са водата, инфраструктурата, инвестициите.
По време на дискусиите преди гласуването от администрацията отново припомниха, че в бюджета са включени над 100 предложения, направени от политическите сили, от институции и организации, както и от граждани. Кметът проф. Христо Христов заяви, че не приема направени в последния момент предложения от общински съветници, тъй като в докладните не е посочено откъде да се вземат средства за реализиране на посочените идеи.
След като председателят Ася Аспарухова прочете предложенията, заместник-кметът Десислава Петрова каза, че част от тях са включени в проектобюджета, като за някои, за които се искат по-малко заложени средства, тя обясни, че разчетите са направени от съответната институция или организация, която е заявила нужда от конкретната техника или автомобил. Всяко едно от тези предложения – на съветника Петър Петров и на групата на „Възраждане“, бяха гласувани поотделно от съветниците, но нито едно от тях не беше прието.
Директори на детски градини изказаха благадарност към Общинския съвет и общинската администрация за включените в бюджета средства за дофинансиране на детските заведения в малките населени места. Това според ръководителите гарантира спокойствие в предучилищния сектор през 2025 година.
И в сесейна зала днес беше повторено, че освен за града в бюджета е помислено и за по-малките населени места. За пръв път целево се залагат 500 000 лева за улична инфраструктура в населените места. След гласуването на бюджета ще бъде организирана среща с кметовете, на която заедно ще бъде решено как да бъдат разпределени тези пари, обясни кметът на общината проф. Христо Христов.
В бюджета е заложен ръст на възнагражденията на кметовете на населени места с 20%. Заплатата на кмета също се увеличава с 20 на сто и става 6199 лева. Новият размер на трудовите възнаграждения влиза със задна дата от 1 януари.