Шумен като четирисезонна дестинация
Началото на Националната инициатива „Бранд България“ се поставя днес в Шумен. „Изборът не е случаен – именно оттук е започнала България“, каза преди откриването служебният министър на културата Найден Тодоров.
„Имаме нужда да сме горди с това, с което разполагаме, и да го направим достояние първо на цяла България, а след това и на света“, допълни той.
Найден Тодоров коментира, че догодина, когато България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, ще се търсят възможности в списъка на защитените обекти да бъдат включени старите столици Плиска и Велики Преслав, целият резерват „Мадара“, а не както е досега само Мадарският конник, а също и Солниците в Провадия. Тези обекти могат да бъдат обхванати в общ туристически продукт, като тази възможност вече е обсъдена на среща с кмета на община Шумен проф. Христо Христов. Найден Тодоров обеща съдействие за получаване на национален статут на сградата на Народното читалище „Добри Войников – 1856“, което заедно с читалищата в Свищов и Лом поставя началото на читалищното дело в България.
Преди да се включи във форума министър Тодоров разгледа Мадарския конник и изрази задоволство от поддръжката на Глобалния символ на България.
„Данните от Единната система за туристическа информация показват, че от януари до октомври регистрираните туристи в Шуменско са се увеличили с 16% спрямо същия период на миналата година, като българските туристи са 80 на сто.“ Това каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.
Тя допълни, че ведомството работи за позиционирането на България като четирисезонна дестинация и Шумен би могъл да способства за това – с близостта си до морето и с възможностите, които предлага както по отношение на природните си дадености, така и на културно-историческото наследство.