Ритуали за Богоявление в региона
Църковният празник Богоявление ще бъде отбелязан на много места в Шуменска област утре (6 януари).
В Шумен по традиция ще има водосвет на бойните знамена. Ритуалът, организиран от Общината и от Командването на военния гарнизон, ще започне в 11 ч. пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. След водосвета по традиция ще бъде извършена и церемонията по хвърляне на Богоявленския кръст. Това ще се случи във водите на Шуменското езеро (до ресторант „Барбароса“). Началото е от 12,30 ч. По същото време ще бъдат поднесени и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев, който се намира пред Професионалната гимназия, носеща името на поета революционер. Така училището ще отбележи 177 години от рождението на своя патрон – годишнина, която също се отбелязва на 6 януари.
Хвърляне на кръста ще има и в Нови пазар. Ритуалът започва в 10,30 ч. на Бялата чешма. Ще има и водосвет, извършен от ставрофорен иконом Димо Костов.
Желаещите да „спасят“ кръста в Смядово ще могат да го направят на Елмазовия мост. Оттам в 11,30 ч. символът на вярата ще бъде хвърлен в река Смядовска. Всички желаещи ще могат да се хванат и на „ледено хоро“ във водите на реката. Важно е те да са пълнолетни, да са православни християни, да са кръстени и да са облечени в народни носии.
Във Велики Преслав проявите за Богоявление започнаха от днес (5 януари) с архиерейска света литургия, отслужена в храма „Св. св. Апостоли Петър и Павел“. На самия Йордановден (6 януари) в 11,30 ч. във водите на река Камчия от Омуртагов мост ще бъде хвърлен Светия кръст. Смелчаците, които желаят да го „спасят“, могат да се запишат предварително в Туристическия информационен център във Велики Преслав, или на място, точно преди ритуала.
Богоявление е денят, в който Йоан Кръстител покръстил братовчед си Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб. Оттук идва и името на празника.
Българите наричат този ден Йордановден, Водокръщи, Мъжки водици. На кръстената вода се приписва целебна сила и затова на този ден къпят болни там, където е хвърлен кръстът. Вярва се, че в нощта на 5 срещу 6 януари водата започва да „чува“ и да сбъдва желания.