Протест с предизвестен изход

Протест с предизвестен изход
Снимки: shumennews.bg

Около 200 шуменци се събраха на протест днес пред сградата на ВиК – Шумен, за да изразят недоволството си от поредното спиране на водата, от лошото ѝ качество и от липсата на яснота какво се случва с пречиствателната станция и с новоизградения довеждащ водопровод от язовир „Тича“.

По-голяма част от присъстващите бяха дошли спонтанно, в обедната си почивка, други бяха довели децата си, трети носеха плакати с надписи „Не искаме да къпем децата си с тиня и зарази“ и „Кой ще ни даде вода?“.

Въпреки очакванията на хората, нито един представител на ВиК – Шумен не излезе, за да отговори на въпросите им. Някои пожелаха да влязат в сградата с обяснението, че искат да си платят сметките, но от охраната им казаха, че служителите са в обедна почивка.

С хората се срещна единствено кметът на община Шумен проф. Христо Христов, който в продължение на повече от час отговаряше на поставените въпроси. Христов се свърза по телефона с управителя на ВиК – Шумен и поиска среща, но отговорът на Иван Пушкаров беше, че това не е възможно, тъй като е на мястото на аварията.

Пред жителите на Шумен проф. Христов пое ангажимента при следващ разговор с Пушкаров да настоява управителят на дружеството да посочи ден и час, в който ще застане пред гражданите и лично ще отговори на поставените въпроси. „Ако той откаже, ще изискам от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството да съдейства за подобна среща“, каза кметът на община Шумен.

След като протестиращите се, които междувременно се придвижиха до сградата на Общината, се разпръснаха, кметът проф. Христо Христов и председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова представиха пред медиите стъпките, които от администрацията предприемат в краткосрочен и дългосрочен план по отношение на водните проблеми в община Шумен.

По отношение на искането на хората да бъдат компенсирани заради калната вода, която тече от чешмите им в последните дни, и Христов, и Аспарухова увериха, че ще се търси механизъм да се настоява за подобно обезщетение. Проблемът се появи при прехвърлянето на водоснабдяването от стария изцяло към новия водопровод. Този въпрос е трябвало да бъде решен при задължителните в такива случаи 72-часови проби. Няма яснота дали такива са направени и защо замърсяванията по тръбите не са прочистени преди пускането на водата по новоизградения водопровод, каза още проф. Христов.

Що се отнася до аварията, която днес за пореден ден остави без вода голяма част от Шумен и съседните населени места, захранвани от язовир „Тича“, кметът проф. Христо Христов коментира, че е получил информация, че повредата в помпената група на помпената станция „1300“ вече е отстранена, но това не е официално потвърдено от управителя на ВиК – Шумен. Според първоначалната информация от водното дружество по аварията ще се работи до края на работния ден. След 15 ч. в сайта на ВиК беше пуснато съобщение, че ремонтът е приключил и започва поетапното пълнене на системата.

Той обясни, че пускането на пречиствателната станция за питейни нужди се бави, тъй като тя е изградена на по-голяма площ от заложената и е нужна промяна на статута на частта, която не е предварително включена в проекта. От Министерството на земеделието и храните са поели ангажимент до две седмици да внесат нужната документация това да се случи.

На работни срещи в други две министерства вчера кметът на Шумен е получил уверение, че водата в язовир „Тича“ към момента е достатъчна да подсигури питейно-битовите нужди за една година напред. „За да не се озовем в ситуацията на Плевен и Ловеч обаче, които не са търсили решения преди време и сега минават на режим, ние настояваме за сериозен ангажимент от страна на държавата“, каза Христов.

Служебният регионален министър Виолета Коритарова е обещала да внесе в Министерския съвет докладна за това доизграждането на водоснабдителната система „Дунав“ да се превърне в стратегически проект. „В момента работят само две от осемте помпи на тази система, които са включени по два часа на ден, и това е напълно достатъчно да осигурява водата за областите Русе, Разград и североизточните части на област Търговище. При пълен капацитет тя би могла не само да подсигурява питейно-битовите нужди на населението в Шуменско, но да предоставя и вода за напояване“, допълни кметът.

Успоредно с мерките, които държавата може и трябва да предприеме, Община Шумен ще продължи да работи по възстановяването на дълбоки сондажи и на стари каптажи, за да се осигури алтернатива на снабдяването от язовир „Тича“. Има проектна готовност и ще се кандидатства пред Европейската комисия за възстановянето на дълбокия сондаж „Мътница“, който е с най-голяма капацитет. „Нужни за това са поне 5 милиона лева, тъй като помпената станция там е разрушена, част от тръбопроводите също“, каза още кметът на Шумен.

lazartodorov.bg banner image