По-солени глоби за неправомерно изхвърлени отпадъци

По-солени глоби за неправомерно изхвърлени отпадъци
Снимка: shumennews.bg

Около 60 нерегламентирани сметища са установени на територията на община Шумен в периода 11 март – 14 април, когато е извършена проверка в града, включително на входовете и изходите на Шумен, в кварталите и по селата. От началото на годината са почистени 39 такива струпвания на отпадъци, 18 от тях в малките населени места, останалите – в града и кварталите. Най-много – 5, са почистените нерегламентирани сметища до Петия километър, 4 са в Салманово, по 3 – в квартал „Мътница“, в Мадара и в Новосел.

Събраните количества отпадъци от такива сметища през миналата година са с близо 248 тона повече от 2023-та. За първите пет месеца на годината нерегламентирано изхвърлените отпадъци, които са събрани от екипите на общинското предприятие по чистота, са 386 тона или с 2 тона повече, отколкото през цялата минала година. Извозени са 113 пълни камиона с отпадъци, като техниката е изминала общо около 3000 км, каза управителят на Регионалното депо Данаил Милков.

За установени нарушения са издадени 26 акта, като в повечето случаи гражданите се възползват от възможността, дадена по закон, да сключат споразумение и така да платят 80 на сто от предвидената глоба, каза ресорният заместник-кмет Даниела Русева.

Предстои гласуването на промени в Закона за управление на отпадъците, в който са заложени двойно по-големи санкции от сега действащите, обясни главният експерт Живка Атанасова. Така например, за маловажни нарушения, за които към момента се издават фишове на стойност между 10 и 50 лева, глобата вече ще е от 20 до 100 лева. За изхвърляне на отпадъци на неразрешени места ще се плащат между 600 лева и 200 лева (сега сумата е от 300 лева до 1000 лева). За фирмите санкциите също ще са двойни и ще станат от 2800 до 10 000 лева, а при изгаряне на отпадъци или при друга форма на нерегламентирано третиране – от 4000 лева до 10 000 лева.

Даниела Русева обясни, че размерът на заложените в общинската Наредба 1 санкции може да бъде променен с решение на Общинския съвет ощепреди приемането на промените в Закона, като администрацията трябва да се съобрази с предложените на национално ниво минимални размери на глобите.

От администрацията призоваха гражданите за съдействие и за подаване на информация за хора, които изхвърлят неправомерно отпадъци. Ако няма установен нарушител, няма как да бъде наложена и санкция, уточниха Живка Атанасова и Даниела Русева.

От Община Шумен отчитат с 993 тона повече събрани отпадъци за 2024 година спрямо 2023-та. Ръст има на смесените битови отпадъци (с близо 467 тона повече), на биоразградимите отпадъци (със 127,7 тона повече), на едрогабаритните отпадъци (с близо 74 тона повече). За първите пет месеца на тази година пък общото количестно отпадъци се е увеличило до 8285,76 тона при 8044,82 тона за същия период на 2023-та. Това според Даниела Русева се дължи както на факта, че жителите на общината потребяват повече и съответно генерират повече отпадъци, така и на това, че се е повишил обемът извършена работа от страна на общинското предприятие „Чистота“ и на частните фирми, ангажирани с тази дейност.

lazartodorov.bg banner image