Нови заявления за подмяна на старите печки – от есента
До края на юни се очаква да приключи проверката по документи на подадените по време на първия етап 1175 заявления за подмяна на старите печки с по-екологични уреди за отопление. Това обявиха днес представители на Община Шумен и на проекта за по-чист въздух, който се финансира с над 36 милиона лева по програмата „Околна среда“.
До момента са обработени около 80 на сто от документите, като отпадналите заявления са 63. Установено е кандидатстване от страна на земеделски производители, които не могат да участват в процедурата; извън регулация са десет имота, за които се искат нови уреди; има отказали се хора, както и един починал заявител.
Интересът е по-голям в града, отколкото в селата от община Шумен. 95 са заявленията от кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“, а около 290 са те от жителите на селата. Най-много желаещи за подмяна на старите печки има в Дибич, Ивански и Царев брод, най-малко – във Вехтово, Благово и Черенча. Притесненията на хората от малките населени места са свързани основно с несигурността около цената на тока.
Продължават да се правят огледи по домовете, за които се кандидатства. Този процес се очаква да приключи до края на август. Специалисти проверяват дали жилищата отговарят на изискванията за вида отопление, предпочетен от гражданите. Следи се също за състоянието на електропреносната мрежа. Ако е необходимо укрепване или друг вид подобрение, се издават предписания и собствениците сами трябва да се погрижат за изпълнението на мерките, тази дейност не се финансира по проекта.
Справката показва, че до момента повече кандидатстващи от предвидените бройки има за три вида отоплителни уреди и системи. Пелетни котли са поискали 67 души, а по проекта са заложени 18; при предвидени 16 термопомпи сплит система въздух-вода заявените са 46; пелетни камини с водна риза са поискали 63 домакинства, по проект те са 48.
Заложените бройки са за срока на целия проект, който ще продължи до 2029 година. Те са определени на база резултатите от социологическо проучване, проведено преди старта на проекта, и не подлежат на корекция. Ако и след обходите стане ясно, че желаещите за даден вид отопление са повече от заложените, ще бъде направено класиране до изчерпване на уредите, като оценяването ще бъде на база на социални и на технически критерии. Останалите извън класирането ще бъдат насочени към друг вид отопление.
При заложени 9656 климатика, заявленията за такъв тип уреди са 2242. Едно домакинство може да кандидатства за до три климатика в жилището. Топловъздушните пелетни камини по проект са 160, а заявките са 19. При заложени 225 радиатора има заявки за 222. Най-слаб е интересът към фотоволтаичните системи, които се предлагат като възможност само за социално слаби жители – при предвидени 88 заявките са 6.
След като приключат и огледите на обектите, за които вече има подадени заявления, около началото на септември се очаква да бъде обявен вторият етап на прием. Тогава желаещите ще могат да кандидатстват само за видовете уреди, които все още не са изчерпани.
Междувременно са обявени обществени поръчки за демонтаж на старите печки на твърдо гориво и за доставка и монтаж на новите уреди. Те ще приключат до края на юни, след което ще текат и законоустановените срокове за обжалване, напомни секретарят на Община Шумен Христо Павлов. Тъй като няма яснота колко може да се проточи целият процес, никой от работещите по проекта не се ангажира със срокове кога реално одобрените домакинства ще получат новите си уреди и дали това ще стане преди началото на предстоящия отоплителен сезон.
Информационно и рекламно събитие по проекта предстои на 24 юни (вторник) в парка до сградата на Общината, каза заместник-кметът по строителство и благоустройство инж. Андреан Ваньов. То ще бъде с участието на група Д2.