Напрежение между защитници на животните и Общината

Напрежение между защитници на животните и Общината

В разговори на висок тон и с обвинения, вместо в конструктивен диалог, премина втората от планираните ежемесечни срещи между представители на Община Шумен и на организации за защита на животните. Целта на регулярните събирания е да се търсят решения за справяне с популацията на безстопанствени четириноги не само в града, но и в селата.

Принципното обсъждане на проблемите беше изместено от конкретен казус, сигнал за който подадоха граждани от квартал „Херсон“. Те обвиниха инспекторите по Наредба 1 в „кражба“ на къщичка на бездомно куче, за което се грижат. Заявиха, че животното е възрастно и хората още преди години са събрали пари и са закупили къщичката, която е отнета от общинските служители. Валентин Велев от Общината заяви, че в случая са реагирали на сигнал от гражданин. При проверка на място инспекторите са установили, че районът е пълен с пластмасови опаковки и други отпадъци. Показа и клип как е изглеждало мястото по време на инспекцията. Къщичката е иззета, а районът е почистен и дезинфекциран. Той не се съгласи с обвиненията, че колегите му работят избирателно, и допълни, че според общинската наредба е забранено приютяване и хранене на безстопанствени животни на обществени места. Аргументите на Валентин Велев не бяха приети от защитниците на кучето Белчо, които заявиха, че с действията си Общината обрича животното на смърт.

Извън този случай спор предизвикаха чиповете за кучетата, включително за домашните любимци. Граждани отправиха обвинения към ветеринарните лекари, че ваксинират и лекуват животни, които нямат задължителен чип. Ветеринари отговориха, че при тях не рядко идват стопани, които отказват чипиране на животното с аргумента, че никой в Общината не изисква чип при регистрация на кучето или при плащането на годишната такса. И допълниха, че те не са хората, които могат да задължават гражданите да чипират питомците си. От администрацията пък казаха, че регистрацията в Общината се прави срещу представянето на паспорт, в който се съдържа информация за поставен чип.

На висок тон бяха обсъжданията и за безстопанствените животни в селата. Според защитници на животни кметовете не знаят колко са бездомните кучета в населените места и не упражняват контрол. Кметът на Царев брод Стефан Живков пък провокира недоволство с репликата, че има усещане, че когато от приюта вземат едно или две кучета за кастриране и чипиране, после се връщат три или четири. Това предизвика реакция от страна и на Златина Пенева от приюта, която увери, че подобно нещо не се е случвало и няма как да се случва.

За да се тушира напрежението и за да се премине към реално търсене на решение на проблемите, заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности д-р Светослава Хайнова призова всеки от присъстващите, който има предложения, да ги отправи в писмен вид, за да може впоследствие от администрацията да отговорят. За същото призова и кметът проф. Христо Христов. Той уточни, че промени в общинските наредби се правят с решение на Общинския съвет и ако гражданите смятат, че такива трябва да бъдат направени, да поемат инициативата и да предложат изменения в текстовете. Проф. Христов увери също, че ще се направи всичко възможно в Община Шумен да има конкретен служител, който да отговаря за въпросите, свързани с животните – както безстопанствените, така и домашните. Кметът каза още, че ще бъде проучен опитът на други общини, които осигуряват безплатни чипове за животни или предлагат облекчения за хора, които доброволно чипират любимците си.

lazartodorov.bg banner image