Казусът неучебни дни vs. онлайн обучение
Въпросът за създалата се ситуация за учениците от община Шумен заради зимната обстановка беше повдигнат по време на заседанието на Постоянната комисия по просвета към Общинския съвет. Съветниците Петър Петров и Васил Тодоров заявиха, че първоначалното решение на кмета на общината да обяви 20 и 21 февруари за неучебни дни и последвалата заповед на министъра на образованието и науката на тези дати да има онлайн обучение са довели до объркване на ученици и родители.
Заместник-кметът по образованието доц. Виктория Ковчазова обясни, че заповедта за обявяване на неучебни дни е на база на член 105, алинея 3 от Закона за предучилищното и училищното образование, където е записано, че в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства кметът, след уведомяване на началника на Регионалното управление на образованието, може да обяви до 3 неучебни дни в рамките на една учебна година.
В член 115а (бел.ред. – добавен през 2020 г.) обаче е записано, че когато поради извънредни обстоятелства присъственият учебен процес е преустановен, както и в случаите по член 105, алинея 3, със заповед на министъра обучението на учениците се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда. Това е и причината училищата да спазят заповедта, издадена от МОН.
Според Петър Петров част от учениците не са били наясно дали днес няма да учат, или ще учат дистанционно. Тези, които не са присъствали на часовете онлайн, получават отсъствия заради това, че са спазили кметската заповед за неучебни дни, заяви още съветникът.