Искат спиране на водата за напояване от „Тича“
Водата в язовир „Тича“ намалява, в момента нивото е 37,86%, притокът е минимален, а разходът е 1,6 кубически метра в секунда. Тези данни от бюлетина на Министерството на околната среда и водите изнесе днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов.
От администрацията са притеснени за гарантирането на питейна вода за населението, затова са подготвили писма до министъра на околната среда и водите и до областния управител на Шумен с искане за предприемане на действия в краткосрочен и дългосрочен план.
На първо място се настоява за преустановяване подаването на вода от „Тича“ за напояване, както и за ВЕЦ-овете след язовира.
Към областния управител искането е да изиска от „Напоителни системи“ – клон Шумен да измери мъртвия обем във водоема, за да стане ясно какъв е към момента наличният полезен обем.
От Община Шумен настояват също проблемът с водата да се превърне в държавна политика и в републиканския бюджет да се заложат средства за изграждане на нови и за възстановяване на стари дълбоки сондажи.
Отново се предлага държавата да се ангажира с продължаване изграждането на водоснабдителната система „Дунав“. В момента по нея се ползват само два от осем сондажа, помпите работят само по два часа и това е напълно достатъчно за захранването с питейна вода на Русе, на област Разград и на част от област Търговище. Ако заработят и останалите сондажи, няма да има никакъв проблем за захранване на Шумен и съседните населени места, заяви още проф. Христо Христов.
Кметът на общината призна, че няма информация от ВиК – Шумен на какъв етап е работата по големия воден проект, който водното дружество реализира. По отношение на пречиствателната станция за питейни води проф. Христов коментира, че тя от месеци е готова, но пускането ѝ в експлоатация се бави от необходимостта от промяна на предназначението на терена, на който са изградени съоръженията.