Експерти: Нужна е санитарна сеч на съхнещите черни борове

Експерти: Нужна е санитарна сеч на съхнещите черни борове
Снимка: Община Шумен

Единно решение във връзка със съхненето на насажденията от черен бор по стръмните склонове на Шуменско плато потърсиха днес експерти на среща в Община Шумен. В разговорите участваха представители на Държавното горско стопанство, на Регионалната дирекция по горите, на Института за гората при БАН, на Лесотехническия университет, на Лесозащитната станция – Варна, на Дирекцията на Природния парк „Шуменско плато“, на екоинспекцията и заместник-кметът по икономическо развитие на Шумен Николай Колев.

Пенсионираният лесовъд Тодор Геронтиев предложи третиране с препарати, които да унищожат разпространяващата се болест по дърветата, без да се налага изсичане. Експерти обаче отговориха, че пръскането има ефект, когато се извършва пряко, а в случая гъбичното заболяване е вътре в дървото. Специалистите обясниха още, че третирането с препарати може да унищожи и полезните насекоми и добавиха, че в авиацията няма сертифициран препарат за борба с такъв вид паразити. 

Ето защо според експертите единственият метод за борба с болестите по черния бор е санитарната сеч. Проблемът е, че в Шуменско няма специализирани дърводобивни фирми, които да осъществят необходимата сеч. Нужна е и техника, която да прокара пътища по склоновете, по които да се извозват отразяните дървета. Това е нужно, тъй като при евентуален пожар и натрупани големи количества дървесина пламъците могат да обхванат цялото плато.

От Регионалната дирекция по горите – Шумен заявиха, че трябва да се изчака до май, за да се появяват новите иглолиста и склоновете да позеленеят. Тогава ще може да се даде реална оценка за развитието на болестта и за състоянието на дърветата.

lazartodorov.bg banner image