Светлинен феномен на Шуменското плато

В дните около зимното слънцестоене
Светлинен феномен на Шуменското плато
Снимка: Фейсбук профил на Пенчо Маркишки

Утре (21 декември) в 11,20 ч. ще настъпи астрономическата зима. Това е най-късият ден в годината, траещ 9 часа и 3 минути (за София). Наричан е също зимно слънцестоене – в този период слънцето променя много слабо деклинацията и затова в продължение на около десет дни то изгрява и залязва на едни и същи места на хоризонта.

В дните около 21 и 22 декември в една от пещерите на Шуменското плато над квартал „Дивдядово“ (в района на Охлюва – бел. ред.) може да се наблюдава интересен феномен, съобщава физикът в Института по астрономия при Българската академия на науките Пенчо Маркишки.

„Немного след изгрева на слънцето – когато то се издигне на височина 5.5° над хоризонта (което значи около 8,23 ч. за Шумен), слънчевата светлина преминава през два последователни малки отвора в стените на пещерата и осветява малка област на задната стена вътре. Този ефект трае около 11 минути и половина, след което слънцето се отмества от правата линия, определяна от двата отвора“, пише във Фейсбук профилът си ученият и публикува снимки от феномена, наблюдаван в предходни години.

lazartodorov.bg banner image